“Oskar”ın qaliblərinin adları açıqlandı - siyahı

“Oskar”ın qaliblərinin adları açıqlandı – siyahı

The 85th Academy Awards® will air live on Oscar® Sunday, February 24, 2013.

Dünən gecə Amerika Kino Akademiyası 24 kateqoriya üzrə “Oskar” mükafatlarının qaliblərinin adlarını açıqlayıb. 

“Ən yaxşı film” kateqoriyası üzrə namizədlər:

1.“Qrand Budapeşt Oteli”,

2 “Bördmen” – Qalib

2. “Amerika snayperi”

3.“Yeniyetməlik”

4.“İmitasiya oyunu”

5.“Selma”

6.“Stiven Houkinqin kainatı”

7.“Alidəçilik”

“Ən yaxşı rejissor” kateqoriyası üzrə namizədlər:

1.Alexandro Qonzalez İnyaritu (“Bördmen”) – qalib

2.Riçard Linkleyter (“Yeniyetməlik”)

3. Bennett Miller (“Tülkü ovçusu”)

4.Ues Anderson (“Qrand Budapeşt Oteli”)

5.Mortena Tilduma (“İmitasiya oyunu”)

“Ən yaxşı aktrisa” kateqoriyasında namizədlər:

1.Marion Kotiyar, Felisiti Cons

2.Culiana Mur – qalib “Hələ də Elis”

3.Rozamund Payk

4.Riz Uizerspun

“Ən yaxşı aktyor” kateqoriyası üzrə namizədlər:

1.Stiv Karell

2.Bredli Kuper

3.Benedikt Kamberbetç

4.Maykl Kiton

5.Eddi Redmeyn –  qalib,  “Stiven Houkinqin kainatı”

“Ən yaxşı ikinci plan qadın rolu” kateqoriyası üzrə namizədlər:

1.Patritsia Arkett – qalib

2.Lora Dern

3.Kira Naytli

4.Emma Stoun

5.Meril Strip

“Ən yaxşı ikinci plan kişi rolu” kateqoriyası üzrə namizədlər:

1.Robert Dyuvall

2.İtan Houk

3.Edvard Norton

4.Mark Ruffalo

5.C.K.Simmons – qalib, “Aludəçilik”

“Ən yaxşı sənədli film” kateqoriyası üzrə namizədlər:

1.“Dörd nömrəli vətəndaş” – qalib

2. “Vivian Mayerin axtarışında”

3.“Vyetnamda son günlər”

4. “Virunqa”

5. “Yerin duzu”

“Ən yaxşı animasiya filmi” kateqoriyası üzrə namizədlər: 

1.“Qəhrəmanlar şəhəri” –  qalib

2.“Əjdahanı necə əhilləşdirməli – 2”

3.“Bədheybətlər ailəsi”

4.“Dənizim nəğməsi”

5.“Şahzadə Kaquyanın nağılı”

“Ən yaxşı vizual effektlər” kateqoriyası üzrə namizədlər:

1.“İnterstellar” – qalib

2.“X-adamlar: Keçmiş gələcəyin günləri”

3.“İlk qisasçı: Başqa savaş”

4.“Qalaktikanın keçikçiləri”

5.“Meymunlar planeti: İnqilab”
“Ən yaxşı xarici film” kateqoriyası üzrə namizədlər: 

1. “Leviafan” (Andrey Zvyaginçev)

2.“Vəhşi əhvalatlar” (Demian Şifron)

3. “Mandarinlər” (Zaza Uluşadze)

4.“İda” (Pavla Pavlikovski) – qalib

5. “Timbuktu” (Əbdürrəhman Sissako)

“Ən yaxşı mahnı” kateqoriyası:

1.”Everything is Awesome” – “Leqo. Film”

2.”Glory” – “Selma” – qalib

3.”Grateful”

4.”Not Gonna Miss You”

5.”Lost Stars”

“Ən yaxşı orijinal ssenari” kateqoriyası üzrə namizədlər:

1.”Bördmen” – qalib

2.”Yeniyetməlik”

3.”Tülkü Ovçusu”

4.”Qrand Budapeşt” oteli”

5.”Strinqer”

“Ən yaxşı adaptasiya olunmuş ssenari” kateqoriyası üzrə namizədlər:

1.”Amerika snayperi”

2.”İmitasiya oyunu” – qalib

3.”Anadangəlmə günah”

4.”Stiven Houkinqin kainatı”

5.”Tutulma”

“Ən yaxşı kostyum”  kateqoriyası üzrə namizədlər:

“Otel “Qrand Budapeşt” – qalib

“Ən yaxşı operator işi” kateqoriyası üzrə namizədlər:

“Bördmen”

loading...